dog-734691_1280-39lts96yf59w1e4lz96n7u

پیشگیری از دعوای سگها با هم + جدا کردن آنها

بیشتر سگ ها می خواهند با همنوعان خود ارتباط برقرار کنند. البته سگها به ارتباط با انسانها هم علاقه مند هستند اما هرازگاهی می خواهند با یکی از همزبانان خود هم صحبتی داشته باشند؛ البته از طریق زبان بدن! اما اگر بخواهید به سگتان اجازه دهید تا با سگ های دیگر تعامل داشته باشد، باید بدانید که این کار خالی از ریسک نیست.

ممکن است سوء تفاهم بین سگ ها، انتخاب اشتباه دوست س گتان یا حتی بدشانسی باعث شود که دعوایی بین دو سگ در بگیرد. اگر بدانید قبل، حین یا بعد از دعوای سگ ها باید چه کار کنید، بهتر خواهید توانست میزان صدمات را کاهش دهید.

 

 

از دعوای سگها جلوگیری کنید

البته که پیشگیری از دعوای بین سگها از حل و فصل کردن آن راحت تر و بهتر است. اگرچه شما مسئول کنترل رفتار سگهای دیگر نیستید، اما تربیت و مدیریت رفتار سگتان کاملا به شما بستگی دارد.

نشانه های شروع درگیری و دعوا

زمانی که سگتان در حال برقراری ارتباط با سگ های دیگر است، یا حتی فقط در کنار آنها قرار گرفته، باید به رفتار گروهی سگ ها توجه کنید. الان زمان خوبی برای غرق شدن در دفترچه تلفن، کتاب، موبایل یا صحبت با بغل دستیتان نیست.

باید حواستان باشد که درگیری ای شروع نشود. البته سگهای معمولی و شاد هم گاهی هنگام بازی کمی با هم کشتی می گیرند و این را نباید با دعوا اشتباه بگیرید. البته تشخیص شان کار خیلی ساده ای نیست و باید برای تشخیص دعوا به نکات زیر توجه کنید:

  • پوش دادن موهای روی کمر
  • بالا گرفتن دم
  • خرخر عمیق و تهاجمی یا واق واق کردن
  • غرش کردن با نشان دادن دندان ها
  • تمایل یکی از سگها به فرار و اجازه ندادن سگ دیگر
  • فرمان های اطاعت پذیری را با سگتان تمرین کنید

اگر نشانه های استرس زایی را در سگ خود یا دیگر سگهای گروه مشاهده کردید، به او فرمان «آمدن» بدهید و او را تشویق کنید. به او تا زمانی که هم سگ شما و هم دیگر سگها آرام شوند، فرمان «نشستن» دهید. به طور مرتب روی فرمان پذیری سگتان کار کنید و همیشه رفتار خوب او را تشویق کرده و به او پاداش دهید. هدف شما باید اطمینان از این باشد که سگتان در هر شرایطی از شما فرمانبرداری می کند.

عوامل تحریک کننده سگ

برخی از سگ ها در بیشتر شرایط رفتار خوبی دارند اما بعضی از عوامل خارجی باعث بدرفتاری آنها می شود. به عنوان مثال ممکن است سگتان به خوبی با سگهای دیگر بازی کند اما اگر ببیند که سگ دیگری به ظرف غذایش نزدیک شده، عصبانی شود. ایمن ترین روش برای عدم مواجهه با چنین شرایطی این است که از آنها دوری کنید. این دو سگ دیگر هرگز نباید در جایی باشند که غذا یا تشویقی وجود دارد.

بعد از درگیری سریعا به مصدومیت های سگ خود رسیدگی کنید

بعد از پایان یافتن دعوا باید خیلی حواستان را جمع کنید زیرا سگتان به شدت تحریک پذیر، عصبانی، ترسیده یا دچار درد است و همه اینها ممکن است باعث شوند که او به شما آسیب بزند. اگر سگتان دچار زخمهای محسوس شده است، به سرعت او را نزد دامپزشک ببرید.

بیشتر زخمها در صورت رسیدگی مناسب به راحتی درمان پذیرند، اما اگر درمان را به تاخیر بیندازید، باید دردسر عفونت و مراقبتهای طولانی تر و سخت تر را به جان بخرید. حتی اگر به نظر می رسید که سگتان پس از دعوا دچار آسیبی نشده است، حواستان را جمع کنید. برخی آسیب دیدگیها تا چند روز ممکن است پنهان بمانند.

بعد از درگیری و دعوای سگها چه کنیم

اگر علی رغم پیشگیری های شدیدتان باز هم سگ شما با سگ دیگری درگیر شد، به خاطر داشته باشید که اولین هدف شما این است که از مصدومیت های جدی سگها و انسانهایی که در آن حوالی هستند، جلوگیری کنید.

نترسید

بیشتر دعواهای پرسروصدایی که میان سگها رخ می دهند، تنها چند ثانیه طول می کشند. اگر سگها خودشان یکدیگر را رها کردند، به آرامی نزدیک سگ شده، قلاده اش را بیندازید و از محل دور شوید.

حواس سگ ها را پرت کنید

آیا کاسه، سطل یا بهتر از همه، شلنگ آبی در آن اطراف وجود دارد؟ باخیس کردن سگ ها، به خصوص پاشیدن آب روی صورتشان به خوبی می توانید حواسشان را از دعوا دور کنید.

برخی از سرپرستان سگ برای جلوگیری از درگیری سگ ها اسپری هایی را با خود حمل می کنند، اما بدانید که این اسپری ها به شدت هم برای سگها و هم انسانها آزاردهنده است و تا جای ممکن از استفاده از آنها اجتناب کنید؛ مگر آنکه خطرات بیشتری نسبت به سوختن چشم، سگتان را تهدید کند. صدای بلند نیز گاهی کارساز است. ترجیحا با یکی از خودروهای اطراف بوق بزنید یا با پا روی سطل های زباله فلزی بکوبید.

به طور فیزیکی سگ ها را جدا کنید

اگر نتوانستید باهر روش دیگری حواس سگها را پرت کنید، چیزی پیدا کنید و بین آن دو سگ قرارش دهید. یک تخته، یک شاخه بزرگ، صندلی، پتو، فرش کوچک، پالتوی ضخیم یا یک چتر (چتر را بین آن دو قرار داده و ناگهان بازش کنید تا باعث ترسشان شوید).هرچیز دم دست و محکمی که بتوان با آن سگها را از زخمی کردن یکدیگر و خودتان دور کرد.

آخرین راه چاره تان این است که پاهای سگ را بگیرید و او را به حالت فرغون نگه دارید و به عقب بکشید؛ البته با این کار ممکن است سگتان شما را گاز بگیرد. پس آن را به عنوان آخرین راه چاره در نظر بگیرید. هرگز به قلاده یاسر س گتان نزدیک نشوید و دست نزنید زیرا هدف دندان های تیز او قرار خواهید گرفت.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باشگاه تخفیف ویتا

هر روز یک تخفیف جدید