تعجب-گربه-ها-696x464

کنترل پرخاشگری و خشونت گربه به دلیل ترس

خشونت ناشی از حالت تدافعی زمانی رخ می دهد که گربه خود را در معرض خطری ببیند که از آن راه فراری ندارد. این نوع خشونت را می توانید با حالات بدنی از جمله خواباندن گوش ها، قوز کردن، ایجاد صدایی خفیف و پوش دادن موهای بدن متوجه شوید. این ها تمام علائمی هستند که گربه های خشن در مواجهه با انسان یا دیگر حیوانات از خود بروز می دهند.

گربه های خشنی که حالت تدافعی دارند، به عامل تهدید کننده شان حمله نکرده و تعقیبش نمی کنند. آنها تمایلی به دعوا ندارند مگر آنکه عامل تهدید کننده خود آغاز کننده دعوا باشد.

کنترل خشونت ناشی از ترس

بهترین روش کنار آمدن با این نوع خشونت در گربه این است که او را تا زمانی که آرام شود، رها کنید. نباید با نزدیک شدن یا بغل کردن گربه سعی در آرام کردنش داشته باشید. گربه باید به تنهایی در جایی باقی بماند تا زمانی که آرامش خود را به دست آورده و برای غذا خوردن یا بازی کردن بیرون آمده یا رفتار مهربانانه تری از خود نشان دهد. در برخی شرایط، چندین ساعت وقت نیاز است تا گربه آرام شود.

کسی مورد هجوم چنین گربه ای قرار می گیرد که به علائم هشداردهنده او توجه نکرده باشد. معمولا کودکان در مواجهه با این گربه ها آسیب می بینند. بنابراین یکی از الزامات نگهداری گربه این است که به کودکانتان علائم عصبانیت گربه را بیاموزید.

گربه های عصبانی

برخی از گربه ها نسبت به افراد غریبه ای که به مهمانی می آیند خشونت می ورزند. اگر سرپرستان گربه او را به تنهایی بزرگ کرده و رفت و آمد چندانی با افراد دیگر نداشته باشند، این امر شایع تر است. همچنین ممکن است گربه ای که یکبار با بی مهری یا آزار و اذیت کسی روبه رو شده باشد، فقط به خانواده ای که از او نگهداری می کنند اطمینان کند و نسبت به هر انسان دیگری خشونت بورزد.

کنترل پرخاشگری گربه نسبت به غریبه ها

برای اینکه به گربه ای کمک کنید و ترس اش را نسبت به غریبه ها از بین ببرید، باید دوره زمانی ای را به حساسیت زدایی او بپردازید. به طور مرتب از دوستان دوستدار گربه تان دعوت کنید تا به منزل شما بیایند. بسیار اهمیت دارد که از هر نوع رفتار که منجر به ترسیدن گربه می شود، دوری کنید (به عنوان مثال صداهای بلند با حرکات سریع و در عین حال و به طور همزمان رفتارهای دوستانه ای در پیش بگیرید. مثلا با او بازی کنید یا به او تشویقی بدهید.

از دوستتان بخواهید به محض اینکه وارد خانه تان شد، روی مبل، یا حتی روی زمین بنشیند و تشویقی خیلی خوشمزه ای به او بدهد. یادتان باشد فقط مهمانتان باید این تشویقی را به گربه بدهد، نه اعضای خانواده. اگر گربه جلو نیامد، می توان تشویقی را به شکلی آهسته به سوی او انداخت.

بازی با گربه های ترسو

با تکه ای چوب و نخ یک قلاب ماهیگیری درست کنید و اسباب بازی جالبی را به آن آویزان کرده و با گربه بازی کنید. این روش خوبی برای اجتماعی کردن گربه های ترسو است. وقتی گربه تان تشویقی خوشمزه و تفریحی جالب را به زمان ورود مهمانتان ارتباط دهد، صدای فیف خشمگین او به خرخری دوست داشتنی تبدیل می شود. مثل همیشه صبر و مقاومت نتیجه بخش خواهد بود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باشگاه تخفیف ویتا

هر روز یک تخفیف جدید